Our Staff



Headmaster

Mr William Trelawny-Vernon BSc (Hons), University of Exeter

Deputy Headmaster (Academic)

Mr Dale Bright BSc (Hons), Higher Diploma (Ed), University of Cape Town

Deputy Headmaster (Pastoral)

Mr Ross Andrew BSc (Hons), PGCE, University of Plymouth

Safeguarding and Child Protection

Mrs Emma Trelawny-Vernon BA (Hons), FCIPD, University of Exeter

Head of Nursery & Pre-Prep

Mrs Andrea Bright, B. Econ., P.G.C.E. University of Cape Town

Bursar

Mr David Ansell BA (Hons), University of Bristol

Finance Director

Mr Carlos Lloyd

Assistant Headmaster

Mr Timothy Fox B Ed (Hons), College of St. Mark & St. John

Director of IT

Mr Ben Clarke BSc (Hons), MBCS., University of Kent

Assistant Deputy Head (Academic)

Mr Richard Vassar-Smith BSc (Hons), University College London
Mme Corinne James, B.Com, University of Birmingham, P.G.C.E .Open University

Assistant Deputy Head (Pastoral)

Miss Elizabeth George, B.Sc. (Hons.), Wales, P.G.C.E .& M.A. Canterbury
Mrs Rachel Thompson BA (Hons), University College, Dublin, Q.T.S.
Mr David Gibbon, H.D.E. University of Cape Town

Head of Learning Support

Mrs Lucy Taggart BA (Hons), PGCE, Oxford Brookes, SEN Diploma


  • Mr Ross Andrew, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of Plymouth
  • Mrs Marie Bottle, B.A. (Hons)., Oxford Brookes University, SEND Diploma, Helen Arkell
  • Mr Dale Bright, B.Sc. (Hons.), M.A. (Ed.) Higher Diploma (Ed.), University of Cape Town
  • Mr Paul Bruning , B.Prim. Ed., University of Natal
  • Mrs Renee Bruning, B.Ed., Nelson Mandela University
  • Mme Florence Buet, Licence, University of Rennes, P.G.C.E., University of Keele
  • Mr Ben Clarke, B.Sc. (Hons.), M.B.C.S., University of Kent, Q.T.S.
  • Mrs Julie Dooley, B.A. (Hons.), University of Kent, P.G.C..E. Chichester College, M.A. University of Nottingham
  • Mr Thomas Elliott, B.Mus, L.R.A.M., Royal Academy of Music
  • Dr David Force, B.A. (Hons.), M.A, Ph.D., P.G.C.E, A. Mus. L.C.M., University of Durham
  • Mr Timothy Fox, B.Ed. (Hons.), College of St Mark & St John
  • Mrs Rachel Fox, B.Ed. (Hons.), Brighton University
  • Miss Elizabeth George, B.Sc. (Hons.), Wales, P.G.C.E. & M.A. Canterbury
  • Mrs Philippa Gibson, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Wellington, Diploma Guildhall
  • Mr David Gibbon, H.D.E. University of Cape Town
  • Mrs Rebecca Gossage, B.Sc (Hons.), MSc, P.G.C.E, M.A. University of Liverpool
  • Mrs Lesley-Anne Hill, B.Mus., L.S.M., University of Rhodes
  • Mrs Natalie Hinchliffe, B.A. (Hons.), Q.T.S. University of Brighton
  • Mrs Rachel Hornsby, B.A. (Hons.), University of Kent
  • Mme Corinne James, B.Com, University of Birmingham, P.G.C.E., Open University
  • Mr James Kanzig, B.Sc. (Hons.), University of Auckland, Q.T.S., University of East London
  • Mrs Sarah Michailovs, B.A. (Hons.) & PGCE, University of Nottingham
  • Mrs Lorraine Lloyd, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of London
  • Mrs Joanna Miller, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Surrey
  • Mrs Emma Morrell, M.A., P.G.C.E., University of Oxford
  • Mr Ian Palmer, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Kent
  • Miss Rose Paterson, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Durham
  • Mrs Lizz Peacock, B.Sc. (Hons.), Oxford Brookes University, P.G.C.E., Newcastle University
  • Mr Sam Phillips, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of London
  • Mrs Lucy Roberts, B.A. (Hons.), M.A., P.G.C.E., University of Bristol
  • Mrs Lucie Scott, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of Nottingham
  • Mr Stephen Sharp, B.A. (Hons.), P.G.C.E., Christ Church, Canterbury
  • Mrs Claire Skinner, B.A. (Hons.), University of Kent, P.G.C.E, University of Lancaster
  • Ms Katie Squires, B.S.C. (Hons), Open University, PGCE, University of Buckingham
  • Mrs Karen Stickney, B.A., Glasgow School of Art
  • Mr Terry Stickney, H.N.D Havering Technical College, Currently Open University
  • Mrs Rachel Thompson, B.A. (Hons.), Q.T.S., University College, Dublin
  • Mrs Emma Trelawny-Vernon, B.A. (Hons.), University of Exeter, F.C.I.P.D.
  • Mr William Trelawny-Vernon, B.Sc.(Hons.), Q.T.S., University of Exeter,
  • Mr Richard Vassar-Smith, B.Sc. (Hons.), University of London
  • Mrs Karen Booth-Clibborn, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Bristol
  • Mrs Andrea Bright, B. Econ., P.G.C.E. University of Cape Town
  • Mrs Nicky Brooks, M.A. and P.G.C.E., University of Edinburgh
  • Mrs Rachel Curtin, B.A. Ed (Hons.), University of London
  • Mrs Anna Day, Diploma in Montessori Education, Forest School Leader Level 3
  • Mrs Simone Edwards, B.A. (Hons.), Christ Church, Canterbury
  • Mrs Catherine Elliott, B.A. (Hons.), P.G.C.E., Christ Church, Canterbury
  • Mrs Gemma Grierson Rickford, M.A. (Hons.) & P.G.C.E., Christ Church, Canterbury
  • Mrs Jacqueline Hewitt, B.A. (Hons.), P.G.C.E., University of Durham
  • Mrs Kara Kanzig, B.A. (Hons.), Central School Speech & Drama (U.C.L.), P.G.C.E., C’Church
  • Mrs Stephanie Morris, B.Sc. (Hons.), P.G.C.E., University of Leicester
  • Ms Helena Stephenson, B.A. (Hons) University of Bristol, P.G.C.E., U.C.L.
  • Mrs Lisa Amin, C.A.C.H.E., NVQ Level 3
  • Mrs Jennifer Bingham
  • Mrs Claire Clews, OCR 2, NVQ Level 3
  • Mrs Alison Cooper, C.A.C.H.E., NVQ Level 2
  • Mrs Tamatha Drake, B.A. (Hons.) University of Leeds, P.G.C.E., U.C.L.
  • Mrs Amanda Fox
  • Mrs Barbara Gibbon, Higher Diploma in Education, Cape Town University
  • Mrs Julie Jenkins, C.A.C.H.E., NVQ Level 4
  • Mrs Clare Morris, B.A. (Hons.) CGCHE
  • Mrs Laura Pett, B.A. (Hons.), University of Newcastle
  • Mrs Adriana Phillips, B.A., (Hons.), Universidade de la Salle, Bogata
  • Mrs Paula Robinson, NVQ level 3
  • Mrs Chloe Startin, C.A.C.H.E. Cert., Level 3
  • Mrs Sally Stevens, C.A.C.H.E, NVQ level 3
  • Mrs Kathryn Sutton, Dip., West Oxfordshire Training College
  • Ms Grace Yates
  • Mrs Jeanne Zeitlyn, B.Sc. (Hons.), Western Michigan University USA
  • Mrs Emma Trelawny-Vernon – Designated Safeguarding Lead
  • Mr Timothy Fox – Head of Boarding
  • Mrs Julie Gillam – Boarding Matron
  • Ms Angela Bouchard, Dip HE Nursing, University of Greenwich – Health Matron
  • Miss Emily Talbot – Junior Health Matron
  • Mr David Ansell – Bursar
  • Mr Carlos Lloyd – Finance Director
  • Mrs Jess Taylor – Bursary Assistant
  • Miss Lynsey Fryer – Bursary Assistant
  • Mrs Amanda Startin – Headmaster’s Secretary
  • Mrs Clare O’Connell – School Secretary
  • Mrs Samantha Lloyd – School Secretary
  • Mrs Debbie Katis – Music Administrator
  • Mrs Charlotte Sinclair – Librarian & Admissions Assistant
  • Mrs Hayley Curran – Database Administrator
  • Mr Stuart Old – Computer Systems Administrator
  • Mr Xhenison Selgjekaj – Computer Systems Administrator
  • Mrs Julie Gillam – Head of Housekeeping
  • Mrs Lorraine Turner – Science Technician/School Beadle
  • Mr Tom Saunders – DT Technician
  • Mrs Laura Smith – Art Assistant
  • Mrs Tracy Osborne – School Beadle
  • Mr Richard Goodman – Chef Manager (Holroyd Howe)
  • Mr Robert Preddy – Health & Safety Officer/Maintenance Manager
  • Mr Nathaniel Clarke – Maintenance
  • Mr Harry Jeffery – Maintenance
  • Mr Paul Sheppard – Maintenance
  • Mr John Watson – Head Groundsman
  • Mr Nic Hyde – Deputy Head Groundsman
  • Mr Paul Lowther – Grounds
  • Mrs Debbie Dallaway – Farm Manager
    • Mr Andrew Benians - Piano and Voice - LRAM, ARCM, ARCO
    • Mr Ed Bingham - Guitar - BA(Hons), University of Southampton
    • Mr Felix Buser - ‘Cello - Lehrdiplom Konservatorium, Basel
    • Mrs Siobhan Carter - Flute - Grad Diploma in Music
    • Mr Sebastian Charlesworth - Bassoon and Voice - BMus (Hons) GGSMD
    • Mrs Lynne Conway - Piano, ATCL
    • Mrs Glynis Dickinson - Piano MA, GRSM, LRAM, PGCE
    • Mr Thomas Elliott - Violin - BMus, LRAM
    • Mrs Janice Goss-Turner – Voice – PPRNCM, MISM
    • Mrs Annie Hatcher - Voice - PGCE Roehampton, ALCM, LLCM, GLCM (Hons)
    • Mr Stephen Hollamby - Brass - ARCM, Dip RCM
    • Mr Richard Lakin - Piano - GRSM (Hons), Dip RCM (piano), PGCE
    • Mr Rob Leake - Woodwind - BA (Hons) Jazz Studies
    • Mrs Alison Moncrieff-Kelly - Cello - ARCM, ARAM
    • Mrs Rosie Phillips - Oboe & Bassoon - BMus, PGDip(RCM), PGCE
    • Mrs Clare Preece - French Horn - ARAM (Hons), LRAM
    • Ms Ingrid Sellschop - Violin - LRAM, Dip RAM
    • Mr Adam Tanner - Drum Kit - LLB (Hons)
    • Mrs Sophie Williamson - Violin - BMus, LRAM, PGCE, Kingston

    • Mr Charlie Sloan – Boys Games
    • Mr Ivan Carson – Boys Games
    • Mrs Sarah Underhill – Girls Games
    • Mrs Pernilla Rosenberg – Girls Games
    • Ms Eleanor Durr – Girls Games

    • Mr William Trelawny-Vernon - Headmaster
    • Mr Ross Andrew - Deputy Headmaster (Pastoral)
    • Mrs Andrea Bright - Head of Nursery & Pre-Prep
    • Mr Dale Bright - Deputy Headmaster (Academic)
    • Mr David Ansell - Bursar
    • Mr Ben Clarke - Director of IT
    • Mr Tim Fox - Assistant Headmaster
    • Mrs Emma Trelawny-Vernon - Registrar & Designated Safeguarding Lead

    • Mr Richard Vassar-Smith - Enrichment
    • Mr Terry Stickney - Examinations & Timetabling
    • Mme Corinne James - Monitoring

    • Ms Katie Squires – Year 3
    • Mrs Rachel Thompson – Year 4
    • Miss Elizabeth George – Year 5
    • Mr Sam Phillips – Year 6
    • Mrs Claire Skinner – Year 7
    • Mr David Gibbon – Year 8

    • Dr Sara Butler-Gallie ¥ GP and former parent
    • Prof. Kathy Dacre Δ University lecturer and former parent
    • Mrs Georgina MacLeay β Former parent
    • Mrs Julie Lowe Reporting Inspector and former Pre-Prep Head
    • Mr Jeremy Lucas ‡ Ø Banker, former parent, OR
    • Mr Dominic Oliver - Headmaster (Lancing College)
    • Mr Bruce Seton - Banker, former parent, OR
    • Mr Stephen Langer † Chartered Architect & former parent
    • Mr Nicholas Phillis ¶ Former Senior Housemaster (King’s Canterbury)
    • Mr Andrew Ross * Wealth Management, former parent, OR
    • Mr Nick Sladden - Chair of F&GP
    • Mrs Elizabeth Worthington Senior Deputy Head (King’s, Canterbury)
    • Mr Carlos Lloyd - Clerk to the Governors

    • * Chairman
    • Ø Deputy Chairman
    • Δ Vice Chairman
    • † Chairman, Estates Committee
    • ‡ Chairman, Finance and General Purpose Committee
    • ¶ Chairman, Curriculum Committee
    • ¥ Chairman, Health &Safety Committee
    • β Chairman, Safeguarding & Pastoral Care Committee

    Any correspondence for the Governors should be addressed to: (name of Governor) c/o Mr C Lloyd, Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ

    Awards

    Here are just a few of our awards from over the last few years.

    Service Icon

    Best of the Best

    Named as 'Best of the Best' Prep School for Innovation by The Week!

    Service Icon

    Outstanding response to COVID

    We are delighted to announce that we have, once again, been selected as finalists in the Independent School of the Year Awards organised by the Independent School Parent magazine.

    Service Icon

    2021 Tes Prep School of the Year

    This award is for continued excellence. ‘It recognises more than academic achievement, but innovation, imagination and efforts to develop children in ways that go beyond the league tables’.

    Service Icon

    Shortlisted- Tes Prep School of the Year, Award for Wellbeing

    The wellbeing initiative is specific to ways the school has improved mental health of the children during this period. This relates to the work of the community in the daily Radio and TV programmes during lockdown.

    Service Icon

    Shortlisted- TES Independent Schools of the Year, Award for Marketing.

    This award recognises the Radio and TV as our strategy to promote the pastoral side of the school to a wider community. Sharing the ‘magic’! Marvellous.

    Service Icon

    Finalist - TES Prep School of the Year

    This award recognises the Radio and TV as our strategy to promote the pastoral side of the school to a wider community. Sharing the ‘magic’! Marvellous.

    Service Icon

    Finalist - TES Creativity Award

    This award recognises the Radio and TV as our strategy to promote the pastoral side of the school to a wider community. Sharing the ‘magic’! Marvellous.

    View all our awards